KEDİMİN DIŞKISINA BASMA SORUNU

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

omeryetgil

Hayvansever
Kedi Dostu
Merhaba. Açıkçası sorun kendi kendine çözüldü ben ekstra bir şey yapmadım sabretmek ve devamlı ayaklarını kontrol etmek ve yıkamak dışında. Sanırım büyüdükçe daha bilinçlendi ya da ayaklarının yıkanmasına dayanamayıp dışkılamayı öğrendi :)

mert2021

Hayvansever
Kedi Dostu
@omeryetgil, evet bende kum sesini duyar duymaz yapmasını bekliyorum yaptıktan sonra biraz o kapatıyor biraz ben kapatıyorum kapandığını görünce çıkıyor tuvaletinden. devamlı ayaklarını kontrol ediyorum. artık ben üstünü kapatmaya yardım ettiği için basmıyor ama yardım etmesem basmaya devam edicek gibi çünkü siziki gibi kumu çok uzaktan alıyor bu da kakayı kapatmaya yetmiyor. sizin sorununuz çözüldüğünde kediniz kaç aylıktı acaba 1 aydır sabrediyorum daha da uzun süre sabretmek gerek gibi duruyor hiç öğrenemeyecek gibi hissediyorum biraz paranoyaklaştım :confused:

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Benzer durum bende de vardı.

Kum değiştirdiğimde oluyor hala, nedenini tam bilmiyorum.

Değiştirmediğim dönemde ise veterinerin önerisi ile kumu cok az koyup , sık değişim yapıyordum. Baktım olmuyor biraz arttırdım. her 2sinde de kedim dışkısını ayaklarına bulaştırıyordu. Simdi kumu biraz tepeleme koyuyorum sıkıntı kalmadı.

Diğer sebep de kabın boyutu. Eğer kediye uygun boyutta bir kum kabı almazsanız kedi illa ki dışkısına basar. Ya da kap uygundur ancak temizliğini düzenli yapmıyorsunuzdur, yine basar.

Su an genel olarak bu problemim yok ancak 2 kedim ve 2 kum kabım var. Bazen cılgınlık yapıp %80 aynı kabı kullanıyorlar bu da 24 içersinde kuma fazla gelecek şekilde dışkı ile dolmasına neden oluyor. Sonrasında ver cümbüsü, kabın içi ev heryer kaka.

-

Yukarda yazdıklarınıza istinaden kedinin tuvaletine cok dahil olmayn. Kirlendiğinde vs. tamam neyse ancak genel olarak her wc sonrası koştur koştur kabın içine bakmak, kumunu kedi yerine sizin örtmeniz, zorla ayak kontrolü vs. ters tepebilir.

Tespitleri aranızda biraz mesafe koyup yapın.

Ben ikinci kedim aynı zamanda poposunu yalamadıgı için dışkılı geziyordu, hatalı bir biçimde sürekli ben temizlemeye basladım. Bir süre sonra wc sonrası beni gördüğü anda kacmaya basladı. Sonrasında bu wc e girmese de kaçma eğilimine dönüştü.

Aylardır hala psikolojisi düzelmedi.

O nedenle dikkatli olun sizde.

mert2021

Hayvansever
Kedi Dostu
kum kabı açık ve boyutu büyük. günde 2 3 kere de temizliyorum o konuda bir sorun olmuyor. 6 7 cm civarında kum koyuyorum ama sizin dediğiniz gibi tepeleme koyup biraz kumunu arttırabilirim.
Henüz 3 aylık diye mi bilmiyorum ama eğer kumunu örtmeye yardım etmezsem 2 günde 1 kumuna basacak gibi duruyor. evin her yeri kaka olmakla beraber patisini yıkamam gerekiyor ki suyu hiç sevmiyor. devamlı yıkamak zorunda kalırsam sizin dediğiniz duruma yol açması çok muhtemel. O yüzden yıkamak istemiyorum. Ama aşırı uysal bir kedi olduğu için kontrol etmem sorun olmuyor kucağıma alıp severken o mırlıyor ben patilerini kontrol ediyorum.
Tabii ki bu işin asıl çözümü kakasını düzgün kapatmayı öğrenmesi. Onun için de kum miktarını arttırmayı deneyeceğim ve diğer tavsiyelerinizi bekliyor olacağım. Teşekkürler...

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
6-7 Cm yeterli, benim tepeleme dediğim o zaten :)

anladım ben cocugun kucuk oldugu kısmını atlamışım, sizde haklısınız. Ancak yıkamak yerine ıslak mendil ile silerseniz daha az rahatsız olur.

uzayli

Hayvansever
Kedi Dostu
2 akşamdır ben de aynı sorunu yaşadım gündüz sıkıntı yoktu ama akşam yaptığında basip geliyordu hatta dün aksam 4 patisine birden bulastirip gelmis, ben de konu acacaktim aslinda ama konu gündeme gelmisken ben de yazayim, bizim kabımız banyoda ve ışıkları sönük duruyor bazen oturduğumuz odadan cok az ışık sızıyordur bazen de sızmıyordur, aslında kabi da banyoya yeni almadik 1 ay olmustur ama 2 gündür aksamlari basıp basıp gelmiş islak mendille siliyorum yavrum bi de yarim saat yaliycam diye ugrasiyor bu akşam henüz böyle bi sey olmadi ama sizce karanlık etkiliyor mudur bu durumu yoksa iki gün sanssizlik mi olmus?

mert2021

Hayvansever
Kedi Dostu
Kediniz kaç aylık? Ben henüz küçük olduğu için gece tuvaletin ışığını açık bırakıyorum zaten kakaya basma sorunu var karanlıkta belki daha fazla basar diye. Onun dışında kumunu fazla koyabilirsiniz eğer azaldıysa. Benim şimdilik denediklerim bunlar henüz bir çözüm bulamadım bulursam yazarım tekrardan. Siz de denediklerinizi yazabilirsiniz bu konu altında.

uzayli

Hayvansever
Kedi Dostu
Yaklasik 5 aylık ben her zaman kumunu bol bol koydum kac cm koyuyorum olcmedim ama 10ltlik posetin yarısını koyuyorum tek seferde kirlendikce de temizliyorum bazen gün aşırı bazen her gün doğru mu bilmiyorum belki de cok fazla koyuyorumdur kumu onun disinda normalde böyle bi sorunumuz yoktu 3 aydir, o yüzden anlamadim ben de 1 aydir tuvaleti banyoda isigini da hic acik birakmadim acaba büyüdükçe sigamiyor mu kabina diycem ama umarım öyle degildir gayet büyük olduğunu düşünüyorum çünkü kabimiz da kapali degil tam aciklardan da degil yari kapalilardan 3 tarafi kapali üstü ve önü acik bugün bi sorun yasamadik bakalim devam edicek mi yine

mert2021

Hayvansever
Kedi Dostu
Benim tuvaletim de aynısı. küçük bir tuvalet değil büyüyünce de sığabilecek bir kap olduğunu düşünüyorum. üstteki parçayı çıkartıp tam açık tuvalet şekline geçtim ben. kum olarak da 7 8lt civarında koymaya başladım. Bulduğum tavsiyeler bu yönde. İşe yarayıp yaramadığı hakkında henüz bir şey diyemiyorum zamanla göreceğim.

ARES

Hayvansever
Kedi Dostu
@omeryetgil merhaba.bende birebir aynı sorun ile karşı karşıya yim.acaba siz konu ile ilgili bir çözüm bulabildiniz mi?aynı durumu yaşayıp tavsiyesi olan arkadaşlar da yardımcı olursa memnun olurum...

omeryetgil

Hayvansever
Kedi Dostu
Merhaba. Çözüm bulamadım bende ama kedi büyüdükçe sorun azalarak yok olma durumuna geldi. Dediğin gibi sanırım büyüdükçe bilinçleniyorlar ya da ayakları yıkanmasın diye mecburen basmamayı öğreniyorlar :) Çok çok arada bazen hafif kaka görüyorum bir patisinde ama o da çok nadir. Yukarıda biri sormuş tahminen 6 aylıktan itibaren çözülmeye başladı durum. Biraz zaman vermekte fayda var. Kum az olduğunda basma olayı daha fazla artıyor şeklinde gözlemledim ben. Dışkıyı ne kadar hızlı ve kolay kaparsa o kadar iyi. Karanlık olayı benim kedimi etkilemiyor. Basmayacaksa karanlıkta da basmıyor ama basası varsa aydınlık vs kar etmiyor :)

Son düzenleme:

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Yukardaki kısımları okumayanlar için çözüm için en büyük şeylerden birisi kumu biraz daha tepeleme koymak.

bilginiz olsun.

büyüdükce azalıyor ömer beyin dediği gibi.

mert2021

Hayvansever
Kedi Dostu
@ARES, kedim şuan 4 aylığa geliyor. hala problem devam ediyor ama eskisine göre daha bilinçli kapatıyor kakasını. büyüdükçe azalıyor sanırsam. benim çözümüm açık tuvalete geçmek ve 10 litre kumun hepsini kullanmak oldu. eksildikçe de ekliyorum kumu azaldıkça daha zor kapatıyor basma riski artıyor.

ARES

Hayvansever
Kedi Dostu
Daha önce kumunu artırıp deneme yapmıştım,bu seferde aşırı eşeleyip kumları dışarı atmıştı,bu durum daha kötü sonuç vermişti.benim ufaklikta 6 aylık olacak.2 aylık iken sahiplendim o zamanlar böyle bir problemi yoktu daha sonraları karşılaştık bu durum ile.post u okurken tekrar kum seviyesini yükseltmeye karar verdim.az kum olduğunda kapamak için daha fazla uğraşıyor ve bu sefer genellikle sol arka ayağına bulastiriyor.simdilik extra kum ilave ettim ve normal 6-7 cm seviyesine getirdim,bakalim inşallah iyi bir sonuç alırız....

ARES

Hayvansever
Kedi Dostu
Sonuç pek değişmedi her 2 seferinden 1 inde başarısız.tuvaletini yaparken mecburen izliyorum ve bulaştı ise alıp ayağını yıkıyorum.zaten her seferinde sol arka ayağına bulastiriyor....