Kedimin Ağzındaki Enfeksiyon

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Kitarobit

Hayvansever
Kedi Dostu
Merhaba,

Kedim dişi ve yaklaşık 14 yaşında. Dişi kedilerde pek görülmezmiş ama böbrek hastalığı vardı. Uygun bir mamayla çözüldü. Ancak yaklaşık 6 aydır ağzından sıkıntısı var. Zaman zaman diğer kedilerimizde de olan diş eti iltihabı sandık ama ağız solüsyonlarıyla geçmedi. Veterinere gittik, antibiyotik tedavisi verdi. Ancak bu da çare olmadı. Kortizona başlayalım dedi, o da çözüm getirmedi. Farklı bir veterinerden görüş aldık bu kez. Bağışıklık sisteminin dişleri istemediğini, onları atmaya çalıştığını söyledi. Bağışıklığı baskılayan bir ilaç önerdi. Zar zor içiriyorduk ama durumu bu defa daha kötü oldu. Sadece diş etleri değil, boğazına doğru bütün ağzı kırmızı-mor bir renge döndü.

Mama yiyemiyor doğru dürüst. Kendini yalayamaz oldu. Zayıfladı, sürekli ağzının suyu akıyor ve müthiş kokuyor. Son çare veterinerin dediğine uyacak ve dişlerini çektireceğiz. Buna benzer bir durum yaşamış olan olabilir diye bir de buraya yazmak istedim. Yaşı epey olduğu için bünyesi de daha zayıftır elbet ama 35 yıldır 100'den fazla evde baktığımız kedilerin hiçbirinde bu durumu yaşamamıştık. Yaşlılıkla gelen rahatsızlıkları daha farklı oluyor.

Benzer bir durum yaşayan var mı acaba? Bir forum konusu buldum ama yazışma yürümemiş. Saygılarımla;

BZC

Teknik Sorumlu
Yönetici
Kus Dostu
Öncelikle geçmiş olsun. Böyle bir durumu ilk defa duydum. Farklı veterinerlerin fikrini almanız doğru bir adım olmuş. Bu konuyu ilk defa duyduğum için bir bilgim yok. Dişlerini çektirdikten sonra sıvı beslenme mi olacak?

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
benzer durumda benim kedim oldu. agzından sürekli salya akması, dilin ve boğazın renginin değişmesi, yemek yememe problemleri vardı.

bağışıklığı düşmüş, stresten kendini hasta etmişti. antibiyotik ve vitamin ile düzelmişti.