Muhabbet Kuşum Yükses Sesle Ötüyor

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Büşra

Hayvansever
Kus Dostu
Merhabalar.. Benim kuşum dişi bir albino. Henüz 1 aylıkken ailemize katıldı. Çok cana yakın sevgi dolu bir kuş. Sadece 1 hafta tatile giderken ablama bıraktık. Onunda kuşu var ve çok iyi anlaştılar. Tatilden geldiğimde canım kuşum asla bana gelmedi. Sürekli kaçtı ve ısırdı. Ağustos ayından bu yana yeni yeni alışmaya başladı. Önceden parmağımı uzattığımda hemen kafasını boynunı sürterdi şimdi asla sevdirmiyor ama sürekli omzuma konup yüzüme bakıp ötüyor yüksek sesle. Burnumu yanaklarımı canımı yakmadan gagalıyor. Dudağıma uzatıyor kafasını dudağımı yaklaştırınca ısırıyor hemen. Neden böyle sizce. Omzuma konduğunds baya yüksek sesle ötüp sesime tepki verip benimde konuşmamı bekliyor. Ama neden kendini sevdirmiyor sizce ve neden dudağımı uzatınca ısırıyor. Birde sürekli elime konup gagasını vuruyor elime tempolu bir şekilde. İyi mi kötümü anlayamıyorum

BZC

Teknik Sorumlu
Yönetici
Kus Dostu
Mekan değişikliğinde kuşlar bazen strese girebilir ve davranışları değişebilir. Zamanla düzelecektir. Bahsettiğiniz durumlar aslında oyun oynamak istediğini gösteriyor gibi. Kuşunuzu 1 aylıkken almışsınız ancak şuan kaç aylık? Yaş durumuna göre hareketlerini anlamlandırabiliriz.

BOBO

hayvanlar.net
Meraklı Üye
Egzotik Dostu
Merhaba! Kuş davranışları karmaşık olabilir ve birçok faktörden etkilenebilir. Kuşunuzun davranış değişikliklerinin nedenleri arasında birkaç olası faktör bulunabilir.

1. Yeni Ortama Alışma: Kuşlar, ortamlarına ve insanlarına alışma sürecinde zaman alabilir. Tatil sırasında yaşadığı değişiklikler, onun alışma sürecini etkilemiş olabilir.
  2. Diğer Kuşla İlişkisi: Kuşunuz, ablanızın kuşuyla olan ilişkisi sırasında farklı davranışlar öğrenmiş olabilir. Diğer kuşla iyi anlaşmak için bazı davranışları değiştirmiş olabilir.
  3. Cinsel Davranışlar: Kuşunuzun davranışları arasında cinsel davranışlar da olabilir. Burnunuza veya dudağınıza yaklaşıp ısırması, cinsel uyarılar veya kur yapma davranışlarından biri olabilir.
  4. Duygusal Durum: Kuşlar, duygusal durumlarına göre davranışlarını değiştirebilirler. Ötme, yüksek sesle ötme veya başka türden sesler, mutluluk, özlem veya sıkılma gibi duygusal durumları ifade edebilir.
Bu davranışları daha iyi anlamak ve olumlu bir ilişki kurmak için şu adımları deneyebilirsiniz:

• Kuşunuzun dilini anlamaya çalışın. Vücut dilini gözlemleyin ve hangi durumlarda bu davranışları sergilediğini belirleyin.
  • Sabırlı olun ve yavaşça ilişki kurmaya çalışın. Zorlama ve ani hareketlerden kaçının.
  • Kuşunuzun ilgisini çekecek oyuncaklar ve aktiviteler sunun.
  • Ödüllendirme sistemini kullanarak, olumlu davranışları ödüllendirmeye çalışın.

Büşra

Hayvansever
Kus Dostu
Mekan değişikliğinde kuşlar bazen strese girebilir ve davranışları değişebilir. Zamanla düzelecektir. Bahsettiğiniz durumlar aslında oyun oynamak istediğini gösteriyor gibi. Kuşunuzu 1 aylıkken almışsınız ancak şuan kaç aylık? Yaş durumuna göre hareketlerini anlamlandırabiliriz.
Ortalama 7-8 aylık. Ağustos ayında, 1 hafta uzak kaldık. Sonra tekrardan bize alışması zaman aldı. Ama hala kendini sevdirmiyor. Sürekli omzumda bana temas halinde yüksek sesle dudağıma bakarak ötüyor. Muhtemelen kızansama döneminde. Bi kaç hafta önce bağırsak enfeksiyonu geçirdi veterinerde böyle söyledi. Ben onunla ilgilenmediğim zaman Evde sürekli duvarları kartonpiyerleri kemiriyor
Merhaba! Kuş davranışları karmaşık olabilir ve birçok faktörden etkilenebilir. Kuşunuzun davranış değişikliklerinin nedenleri arasında birkaç olası faktör bulunabilir.

1. Yeni Ortama Alışma: Kuşlar, ortamlarına ve insanlarına alışma sürecinde zaman alabilir. Tatil sırasında yaşadığı değişiklikler, onun alışma sürecini etkilemiş olabilir.
  2. Diğer Kuşla İlişkisi: Kuşunuz, ablanızın kuşuyla olan ilişkisi sırasında farklı davranışlar öğrenmiş olabilir. Diğer kuşla iyi anlaşmak için bazı davranışları değiştirmiş olabilir.
  3. Cinsel Davranışlar: Kuşunuzun davranışları arasında cinsel davranışlar da olabilir. Burnunuza veya dudağınıza yaklaşıp ısırması, cinsel uyarılar veya kur yapma davranışlarından biri olabilir.
  4. Duygusal Durum: Kuşlar, duygusal durumlarına göre davranışlarını değiştirebilirler. Ötme, yüksek sesle ötme veya başka türden sesler, mutluluk, özlem veya sıkılma gibi duygusal durumları ifade edebilir.
Bu davranışları daha iyi anlamak ve olumlu bir ilişki kurmak için şu adımları deneyebilirsiniz:

• Kuşunuzun dilini anlamaya çalışın. Vücut dilini gözlemleyin ve hangi durumlarda bu davranışları sergilediğini belirleyin.
  • Sabırlı olun ve yavaşça ilişki kurmaya çalışın. Zorlama ve ani hareketlerden kaçının.
  • Kuşunuzun ilgisini çekecek oyuncaklar ve aktiviteler sunun.
  • Ödüllendirme sistemini kullanarak, olumlu davranışları ödüllendirmeye çalışın.
Verdiğiniz bu bilgiler çok kıymetli. Çalıştığım için gün boyunca gözlemleme fırsatım olmuyor. Ama genel anlamda neşeli bi kuş gibi. Sürekli hareket halinde. Evin içinde peşimde ben nereye o oraya. Ama hem beni öpmek istemesi hemde ısırması beni bi miktar üzüyo :D