Muhabbet Kuşu Kan Tüyü

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

smilingangel

Hayvansever
Kus Dostu
Merhabalar herkese,yeni üyeyim,bilgilerinize ve deneyiminize ihtiyacım var,3 yaşında bir muhabbet kuşum var,hiç ayrı kalmadı benden ama mecburiyetten bir haftalık bir ayrılık yaşadık,bıraktığım arkadaştan alınca ucamadigini ve oldukça halsiz olduğunu gördüm,veteriner strese girdiğini ve tüm lanat tuylerini koparmış olduğunu söyledi tedaviye başladık lakin yeni çıkan tüylerin dipleri kan dolu,kırılma yok,bazı kuş uzmanı arkadaşlar cekmemi söyledi ama en az 10 tane kanat ucu tüyü bunlar ve uzadıkça kan damari görüntüsü küçülüyor,ne yapmalıyım lütfen bilgisi olan yardımcı olabilir mi,ben kıyıp çekemedim kırılma tıkanma yok şu an

BZC

Teknik Sorumlu
Yönetici
Kus Dostu
Merhaba,

Daha önce böyle bir durumla karşılaşmadım. Azalma varsa eğer beklemenizi öneririm. Veteriner hekime bu durumu sordunuz mu?

smilingangel

Hayvansever
Kus Dostu
Veterinere çekme olayını sormadım,ama kuş satışı üretimi vs ilgilenen kim varsa tüyleri cekmemi önerdi kıyamadım,onları da çekersem hayvan iyice kanatsız kalacak,sizin dediğiniz gibi kan birikintisi yavaş yavaş azalıyor uçtan tüy çıktıkça,galiba beklemeliyim

Ekli dosyalar

• IMG_20230816_163545.jpg
    IMG_20230816_163545.jpg
    663 KB · Görüntüleme: 14

smilingangel

Hayvansever
Kus Dostu
Merhaba,

Daha önce böyle bir durumla karşılaşmadım. Azalma varsa eğer beklemenizi öneririm. Veteriner hekime bu durumu sordunuz mu?
Şimdi doktorumuza ulasabildim,sağlıklı tüy çıkacak ordan müdahale edilmesi için batık şeklinde olması gerekiyor dedi,aynı durumu yaşayan arkadaşlar olursa onlara da bilgi olsun madem,çok teşekkür ederim ilginize...

Sultanım

Kanatlı hayvanlara merak salmış birisi :)
Moderatör
Kus Dostu
Merhabalar, tüylerün dibinde kan olması normal bir durum. Anormal olan, dökülen tüyün dibinde kan olması. Hekiminizin dediği gibi, müdahale etmeyin.

Yeni tüylerin çıkması, kuşun protein ihtiyacının artmasına neden olur. Bu ihtiyacı karşılamayı ihmal etmeyin.

• Love
Tepkiler: BZC

smilingangel

Hayvansever
Kus Dostu
Merhabalar, tüylerün dibinde kan olması normal bir durum. Anormal olan, dökülen tüyün dibinde kan olması. Hekiminizin dediği gibi, müdahale etmeyin.

Yeni tüylerin çıkması, kuşun protein ihtiyacının artmasına neden olur. Bu ihtiyacı karşılamayı ihmal etmeyin.
Çok teşekkür ederim 😇😇😇

smilingangel

Hayvansever
Kus Dostu
Merhaba,

Merhabalar,iki hafta önce yazdığım konuyu editlemek istedim,bahsettiğim kan tüyleri uzadıkça sağlıklı tüye dönüştü,belki aynı durumu yaşayan arkadaşımız olursa diye bilgi vermek istedim,kırılmadigi sürece çekmeyin arkadaşlar,kapsüller boşalıp sağlıklı tüy halini alıyormuş ❤️