Kuşum Uzun Bir Süredir Kusuyor

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Cansu

Hayvansever
Kus Dostu
Merhaba, benim bebişim 3 yaşında bir muhabbet kuşu ancak yaklaşık bir buçuk senedir sürekli devam eden bir kusma alışkanlığı var. En başlarda kur yapmak için kustuğunu düşünmüştüm. İstanbul'da bir veterinere götürdüm ve bana aynı şeyi söyledi. Daha sonra giderek arttığını fark edince aldığım yemden kaynaklanıyor olabilir diyip değiştirdim. Fakat kusmaya devam etti ve bir süre sonra İzmir'de bir kuş veterinerine götürdüm. Veteriner, kursak mantarı olduğunu ve küçük bir cisim yutmuş olabileceğini kursağının da küçük bir şekilde yırtılmış olduğunu söyledi. Sonucunda ameliyat oldu ve kursağı ismini bilmediğim bir maddeyle yapıştırıldı ancak tutup tutmayacağı kesin değildi. Kursak mantarı tedavisi de yapıldı. Bir kaç gün klinikte bakımda kaldı ve sonrasında eve geldiğimizde 10 gün boyunca hiç bir şekilde kusmadı. Çok sevinmiştim :( 10 gün sonra ise yine minik minik kusmaya başladı ve artış göstererek devam etti. Şu an ise ameliyat olmadan önceki hali gibi kusuyor, hiçbir fark yok, veterineri arayıp sorduğumda ise daha önce böyle bir şeyle karşılaşmadığını dile getirip bir kaç öneride bulundu ancak işe yaramadı.

Bu arada kuşum kafesi dışında kusmuyor, yalnızca kafesinde yem yedikten ya hemen sonra ya da biraz oynadıktan sonra salıncağına ve tüneğine doğru kusmaya başlıyor, neredeyse yediklerinin %70 ini çıkarıyor, hepsi katı bir şekilde çıkıyor yapışkan bir sıvı ile. :( O yüzden kilo da alamıyor, 35 gram. Şu an ameliyat olalı ve tedavi edileli 1 sene oldu. Kustuğu fotoğrafları aşağıya koydum ancak midesi bulanan bakmak istemeyebilir, buraya da yazıym.

Kuşumun sağlığından sürekli şüphe duyuyorum ve artık ne yapacağımı bilmiyorum. Lütfen yardım edebilecek bir cevabınız varsa yazmadan geçmeyin çok sevinirim, şimdiden teşekkür ederiim.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2023-10-09 at 03.25.54 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2023-10-09 at 03.25.54 (1).jpeg
    380.5 KB · Görüntüleme: 10
  • WhatsApp Image 2023-10-09 at 03.25.54.jpeg
    WhatsApp Image 2023-10-09 at 03.25.54.jpeg
    324 KB · Görüntüleme: 9

BZC

Teknik Sorumlu
Yönetici
Kus Dostu
Geçmiş olsun ameliyat öncesinde kullandığınız yemleri veya yem markasını aynı şekilde kullanmaya devam ediyor musunuz? Kaliteli marka ve taze dal darı gibi ürünlerle besleme şansınız var mı?

Cansu

Hayvansever
Kus Dostu
Ameliyat öncesinde gold wings kullanıyordum. Sonrasında değiştirdim şu an neşelikanatlarpet marketin özel karışık yeminden kullanıyorum. İçerisinde yalnızca tohumlar var. Ayrıca ak darı alıp üzerine ekliyorum biraz daha fazla. Önerebileceğiniz ürünlere açığım tabiki sadece doğru ürünleri tercih edebilmek için yazdım zaten. gerçekten teşekkür ederim ilgilendiğiniz için.
Ama yalnızca yem değiştirmem yeterli olmaz gibi geliyor, çok endişeliyim başka ne yapabilirim bilmiyorum

BZC

Teknik Sorumlu
Yönetici
Kus Dostu
Kafes temizliği çok önemli. Özellikle suyunu her gün değiştirmeniz lazım.

Sultanım

Kanatlı hayvanlara merak salmış birisi :)
Moderatör
Kus Dostu
Merhabalar. Kuşunuza koyulan teşhis ve yapılan ameliyattan dolayı gittiğiniz kliniktekilerin kuşlardan anladığını düşünüyorum. Ancak farklı hekimlerin fikrini almanızda herzaman fayda var. Bu yüzden bulunduğunuz yerde egzotik hayvan hastanesi veya hayvan araştırma hastaneleri - veterinerlik bölümlerinin bünyesinde olurlar genelde - varsa oralara da başvurmanızı tavsiye ederim. Ayrıca İstanbul ve İzmir'deki diğer egzotik hayvan hekimleri ile iletişime geçip durumu bildirerek fikir almanızında fayda olur.
Doğrusu veterinerin bile ilk defa karşılaştığı bu durum hakkında bizlerin tahmin yürütmesi zor. Ancak kuşlar hakkında yüksek bir bilgi birikimine sahip ve hatta kuşlara, çoğu kuş hekiminden daha çok hakim olduğunu düşündüğüm bir iki kişi var. Sizin drumunuz hakkında onlara danışabilirim, belki bu durumun nedenini tahmin edebilir veya en azından sizi doğru bir yere yönlendirebilirler.

Kuşlardaki kusma problemi iki farklı şekilde olur: Mideden veya kursaktan. Sizinkinin kustuğu yemin görünüşünden, kursakla alakalı bir durum olduğu belli. Eğer midesindeki yemi kussaydı kimi tohum sindirilmiş olurdu. Kursaktaki yemi çıkarmasının ise farklı sebepleri olur. Ancak çok uzun süredir devam eden bir davranış olduğu için yemden kaynaklandığını düşünmüyorum. Belki kursağında oluşan yırtık tam olarak tedavi edilememiştir; size de söylendiği gibi, tedavi için kullanılan yöntem başarısız olmuş olabilir. Aslında biraz da bu yüzden farklı hekimlere göstermenizin faydası olacağını düşünüyorum.

Bu arada bildiğim bir iki tane alanında iyi egzotik hayvan doktoru var. İsterseniz instagram adreslerini verebilirim, oradan iletişime geçebilirsiniz.